حاشیه‌های افتتاحیه جشنواره فیلم فجر

 آیین افتتاح بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر شامگاه جمعه 15 بهمن‌ماه در تهران برگزار شد. سالن همایش‌های برج میلاد میزبان این رویداد سینمایی بود.

- ساعت 19:30 سالن همایش‌های برج شلوغ و پرتردد است، درب‌های سالن باز است و مهمانان به راحتی می‌توانند وارد و خارج شوند. در گوشه و کنار سالن خبرنگاران شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی در حال تهیه خبر، گزارش و مصاحبه با چهره‌ هایی هستند که به برج میلاد آمده‌اند.

- جمشید هاشم‌پور، پوران درخشنده، علیرضا سجادپور، احمد نجفی، مهدی نادری، کامران تفتی، هاشم میرزاخانی و داریوش ارجمند از چهره‌هایی هستند که زودتر از بقیه به سالن رسیده‌اند.

- مثل تمام افتتاحیه‌های جشنواره فیلم فجر بیشتر ازهنرمندان ونمایندگان رسانه‌ها، مردم درسالن حضور دارند، حضور پررنگ نوزادان در این ضیافت سینمایی که کارت‌هایش به سختی به اهالی رسانه تعلق می‌گیرد جالب است!

- تعدادی از رسانه‌ها غرفه‌هایی در سالن همایش‌ها دارند و قرار است از فردا شنبه که جشنواره فیلم فجر شروع می‌شود، در غرفه‌هایشان مراسم را پوشش دهند.

- زمانی که مسعود کیمیایی وارد سالن اصلی مرکزهمایش‌های برج میلاد می‌شود،عکاسان به سمت او رفته وشروع به عکاسی می‌کنند، ازدحام مقابل کیمیایی بیشتر از دیگر هنرمندان است. 

- حضور سیدمحمدحسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وجواد شمقدری معاون سینمایی هم بااستقبال عکاسان روبرو می‌شود.

- بلندگوی سالن تا ساعت 20:15 از حاضران می‌خواهد وارد سالن شوند، اما رفت و آمد مهمانان افتتاحیه همچنان ادامه دارد، طبقه اول پر شده اما طبقه دوم سالن خالی است و مردم هنوز دنبال صندلی می‌گردند.

- ماموران انتظامات سالن سعی دارند مهمانان در صندلی‌هایی که به آنها اختصاص داده شده بنشینند، اما به سنت گذشته عده‌ای تا صندلی خالی پیدا می‌کنند، بی‌اعتنا به شماره روی آن می‌نشینند، صندلی خبرنگاران که مدام در سالن در رفت و آمد هستند تا اخبار را پوشش دهند زودتر اشغال می‌شود! اما با وساطت جعفر گودرزی مدیر روابط عمومی این مشکل حل می‌شود.

- مهدی مسعودشاهی دبیر جشنواره، مسعود کیمیایی، پولاد کیمیایی، سیدمحمد حسینی و جواد شمقدری چهره‌هایی هستند که صندلی‌های ردیف اول را به خود اختصاص داده‌اند و مونیتور داخل سالن بارها به حضورشان تاکید می‌کند.

- بالاخره ساعت 20:25 مراسم افتتاحیه با پخش سرود ملی و تلاوت آیاتی از قرآن مجید شروع می‌شود.

- با توجه به همزمانی افتتاحیه با شهادت امام رضا (ع) تیزری پخش می‌شود که شامل تصاویری از بارگاه ملکوتی امام هشتم است، محمدرضا حسینیان مجری مراسم پس از پخش تیزر از میان جمعیت روی سن می‌آید و مراسم را شروع می‌کند.

- برنامه‌های مراسم افتتاحیه فشرده و کوتاه است و از بخش‌های زائد مثل موسیقی و سخنرانی‌های طولانی خبری نیست، اما متاسفانه هنرمندانی که روی سن می‌آیند هم فرصت صحبت کردن ندارند!

- پس از صحبت‌های مهدی مسعودشاهی دبیر جشنواره بیست و نهم، که مثل پارسال کوتاه و مختصر است، رونمایی از تندیس سیمرغ جشنواره فیلم فجر با حضور مسعودشاهی، جواد شمقدری و احمد نجفی انجام می‌شود. سیمرغ طلایی جشنواره آینده از نظر زیبایی و ظرافت ربطی به سیمرغ بلورین ندارد!

- سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی دیگر سخنران مراسم افتتاحیه است و پس ازصحبت‌های او تیزری پخش می ‌شود که بخش‌های مختلف جشنواره امسال را معرفی می‌کند.

- محمدرضا حسینیان در بخش بعدی از دو هنرمندی یاد می‌کند که سال‌های گذشته برای سینمای ایران زحمت کشیده و امسال بین ما نیستند، تیزر اول نکوداشت‌ها درباره زنده‌یاد منوچهر حقانی‌پرست است که تصاویری از سال‌های جوانی او و مراسم تشییع پیکرش را در آن می‌توان دید. تیزر بعدی مربوط به زنده‌یاد محمدرضا اعلامی است.

- با پخش تیزرهای بیژن محتشم، مهدی فقیه، جمشید هاشم‌پور و داود رسولیان بخش اول بزرگداشت‌ها شروع می‌شود. حضار مهدی فقیه و جمشید هاشم‌پور را بیشتر از دیگران تشویق می‌کنند.

-جواد شمقدری، سیدضیا هاشمی و علی معلم برای اهدای لوح افتخار به این هنرمندان روی سن می‌آیند، سینماگرانی که فرصت صحبت کردن در مراسم بزرگداشتشان را ندارند و به سرعت سن را ترک می‌کنند!

- جمشید هاشم‌پور بیش از دیگر سینماگران تشویق می‌شود او به ابراز احساسات حضار پاسخ می‌دهد. اما ترجیح می‌دهد صحبت نکند.

- پولاد کیمیایی که در ردیف اول و کنار پدرش نشسته مقابل پای سینماگرانی که روی سن می‌روند می‌ایستد و با بعضی از آنها سلام و احوال‌پرسی می‌کند، در میانه مراسم او چند ردیف عقب‌تر می‌آید و جای خود را به دیگران می‌دهد.

- جعفر گودرزی مدیر روابط عمومی جشنواره بیست و نهم تمام مراسم را ایستاده و از گوشه سالن تماشا می‌کند و سعی دارد هنرمندان و نمایندگان رسانه‌ها مشکلی نداشته باشند.

- بخش دوم بزرگداشت‌ها پس از بخش تقدیر از دو موسسه‌ ویدئو رسانه و اهدای جوایز بخش مواد تبلیغی انجام می‌شود، زمانی که فضای سالن گرم شده است.

- در این بخش هم ابتدا تیزرها پخش می‌شود، حضار برای مسعود کیمیایی، پوران درخشنده و شهریار بحرانی ابراز احساسات می‌کنند.

- تیزر مسعود کیمیایی و پوران درخشنده بهتر از بقیه تیزرها ساخته شده و فضایی متفاوت دارد. تشویق‌های متعدد زمان نمایش این تیزرها نشان می‌دهد که مردم هم با این تیزرها ارتباط برقرار کرده‌اند.

- مسعود کیمیایی پیش از این که نامش خوانده شود، با پایان تیزر از صندلی‌اش بلند می‌شود تا روی سن برود، جمعیت او را تشویق می‌کنند و حسینیان می‌گوید: این بخش از برنامه خودجوش است با تشویق خودتان ما را همراهی کنید. لحظاتی طول می ‌کشد تا کیمیایی از میان جمعیت و حلقه مدیران و سینماگرانی که به احترامش ایستاده‌اند روی سن برود. این نخستین‌بار است که کیمیایی در جشنواره فیلم فجر تجلیل می‌شود.

- همان طور که انتظار می‌رود بزرگداشت کیمیایی در میان شور و شوق دوستداران این کارگردان انجام می‌شود، کیمیایی روی سن از سال‌های رفته عمر می‌گوید: سلام. سپاس. جشنواره فیلم فجر بعد از 30 سال به یاد من افتاد. چیزی به من می‌گوید که از دوستم نعمت حقیقی بگویم. من و او در 10 فیلم با هم بودیم. این دوره به دلیل لطف و مهری که در آقایان دیدم خدمت رسیدم. من 70 سال دارم و 52 سال است در این سینما کار می‌کنم. 30 فیلم ساخته‌ام، همه فیلم‌هایم را در این سرزمین ساخته‌ام، نمی‌توانم جای دیگری فیلم بسازم و زندگی کنم.

- صحبت‌های مسعود کیمیایی بارها به دلیل تشویق حضار قطع شد. سیدمحمد حسینی، جواد شمقدری و مهدی مسعودشاهی برای اهدای دیپلم افتخار این سینماگر روی سن آمدند.

/ 0 نظر / 20 بازدید